שפה עיצובית אחידה במצגת עסקית

הרבה אנשים שואלים אותי מה זה בכלל ולמה כל כך חשוב לשמור על אחידות כשמכינים מצגת עסקית.
.

מה זאת אחידות?

אתחיל באנלוגיה ברשותכם.

מכירים את אתר ויקיפדיה? מה שאנחנו לא יודעים, אפשר לבדוק בויקיפדיה, שהפך למקור מידע חשוב.
ויקיפדיה זה אתר שנכתב על ידי אלפי קוראים, שלכל אחד מהם הרגלי כתיבה משלו. המצב הזה יכול ליצור בלאגן, כמויות טקסט אדירות שנכתבות בצורות וסגנונות שונים. זאת חוויית משתמש לא טובה, שיכולה להביא לנטישה מצד הקוראים.
עקביות ואחידות של טקסט כתוב נותנים לקורא את ההרגשה שהוא נמצא במקום בטוח ומוכר.

לכל הערכים בויקיפדיה יש מבנה קבוע, למשל אם אני מחפשת מידע על שחקן קולנוע, אני אמצא שם את תאריך הלידה שלו, את הביוגרפיה האישית שלו, רשימת הסרטים ששיחק בהם, הפרסים שזכה בהם וכו'. אם אחפש מידע על מדינה מסויימת, אמצא תמיד את תמונת הדגל, שם הבירה, מספר התושבים, תקציר ההיסטוריה של אותה מדינה וכו'. שימוש בתבניות קבועות מבטיח אחידות, כך שאני תמיד יודעת מה אוכל למצוא שם. האחידות הזאת לא מצריכה ממני כקוראת להתמודד עם סוגיות שקשורות למבנה העמוד, אלא נטו להעמק בתוכן שמעניין אותי.

יצירת מראה אחיד נותנת לקןראים נוחות מקסימלית ואפשרות להתמקד בתוכן נטו.

שימוש בשפה עיצובית אחידה במצגות שיש להן תבנית בסיס מוכתבת וקבועה

כמו שלכל עסק יש מיתוג ושפה גרפית שמאפיינת אותו, כך ראוי שגם מצגת עסקית תהיה כתובה וערוכה בשפה עיצובית אחידה.
השפה העיצובית של המצגת העסקית צריכה להיות מותאמת לנושא, לקהל, למסרים שאנו רוצים להעביר וכמובן לתקופה שאנחנו נמצאים בה.

בחברות גדולות העושות שימוש במצגות עסקיות על בסיס קבוע, יש הרבה פעמים תבנית קבועה וידועה מראש (טמפלט) המוכתבת ע"י הנהלת החברה או הגורם שאחראי על המיתוג (כמו מחלקת השיווק, מח' פרסום, מרקום וכו'). גם במקרים אלה, חשוב לשמור על שפה עיצובית אחידה בתוך המצגת, כדי למקסם את האפקטיביות בהעברת המסר. למשל: שמירה על פונטים אחידים, כפי שאפרט בהמשך.

הדבר אמור גם לגבי עסקים קטנים, עצמאים, פרילנסרים, מאמנים וכו', שאולי לא משתמשים בטמלפטים על בסיס קבוע, אבל במצגת העיסקית שלהם (גם אם היא המצגת היחידה בעסק), יש חשיבות לשמור על אחידות זו.

למה זה חשוב שתהיה אחידות בשפה העיצובית במצגת?

השפה העיצובית האחידה תורמת למראה מקצועי של המצגת העסקית. המראה צריך להיות נעים לעין, כדי ליצור מצב שבו המסר שמבקשים להעביר, יתקבל אצל המשתתפים בצורה נוחה, רגועה ואפקטיבית.

בואו נדמיין שאנחנו נמצאים בהרצאה עם מצגת מבולגנת ולא אחידה. הפונטים קטנים מדי, הצבעים לא נעימים לעין, בכל שקף יש מיליון צבעים. לבלאגן הזה יש השפעה על רמת הקשב שלנו- במקום להתמקד בהרצאה ובתוכן שלה, העיניים שלנו רצות הלוך ושוב על השקפים ואנחנו לא ממש פנויים לקבל את החומר בצורה אפקטיבית. במצב כזה סביר להניח שנעדיף לגלוש בטלפון למשל, או לבדוק אימיילים.

מהם העקרונות ליצירת שפה עיצובית אחידה במצגת

אז איך עושים את זה נכון? לאחר שסיימנו לתכנן את מבנה המצגת וסדר השקפים (תוכלו לקרוא על זה כאן), אנחנו פונים לעיצוב המצגת העסקית והשפה העיצובית שלה.

בחירת צבעים במצגת אפקטיבית

ראשית, עלינו להבין מי האנשים בפניהם אנו עומדים להציג את המצגת שלנו ומה הם המסרים שאנו רוצים להעביר. האם למשל המצגת מיועדת לקבוצת משקיעים ואחד מהמסרים עוסק בהייטק וחדשנות? או האם המצגת מיועדת לקהל שהוא בני נוער ואחד מהמסרים הוא מוטיבציה ותעוזה?

לתשובות אלה יש השפעה על הצבעים והפונטים שנבחר. אם המצגת אמורה לשדר שמרנות, נבחר בצבעים מסורתיים יותר כמו כחול, אפור, או לבן ואפור.
לעומת מצגת שמשדרת מוטיבציה ותעוזה, שבה הייתי משתמשת בצבעי סגול, צהוב, כתום.

על טיפים בסיסיים בבחירת צבעים למצגת תוכלו לקרוא כאן ועל התאמות צבעים תוכלו לקרוא כאן.

מבחינת אחידות, חשוב כמובן לשמור על צבעים זהים לאורך כל המצגת.

אחידות בפונטים במצגת אפקטיבית

אני ממליצה להשתמש ב- 2 פונטים לכל היותר באותה מצגת (נגיד פונט שונה לכותרות ולטקסט). במקרה כזה, חשוב לוודא שאנחנו לא זולגים לפונטים אחרים.

יש מקרים בהם רוצים להדגיש מסר בשקף מסויים ואז ניתן להשתמש בפונט שלישי וזה בסדר. כל עוד אנחנו עושים את זה במודע ושולטים בזה.

סיימנו להכין מצגת, איך נדע אם היא אחידה?

מכירים את זה שציירים הולכים כמה צעדים אחורה כדי להסתכל על העבודה שלהם? לצאת לרגע מהפרטים הקטנים ולראות את התמונה הגדולה? (תרתי משמע)
אתם יודעים שגם בפאואר-פוינט אפשר לעשות את זה? ואז לבחון את האחידות של המצגת.
אני ממליצה בסוף העבודה, לא לשכוח לצפות בבת אחת בכל השקפים במצגת, כדי לוודא ששמרנו על האחידות הרצויה- תראו בתמונה איפה בדיוק עושים את זה בפאואר פוינט.
אם יש שקפים שאינם מתאימים לשפה העיצובית שבחרנו, הם מיד יבלטו לעין.

בהצלחה !!

חדש! חדש!

קורס דיגיטלי לבניית מצגות

מתאים לכל מי שעומד מול קהל,
מרצה, מנחה או מציג

כלים פרקטיים לארגון תוכן חכם
ועיצוב מצגות מרהיבות שתיצרו בעצמכם!

דילוג לתוכן