במה היא שונה ממצגת שרואים על מסך גדול?
מי משתמש בזה?
בשביל מה זה טוב?

מבלי לשים לב, מצגות בטלפונים ניידים על צורותיהן השונות, תופסות מקום של כבוד בהצגת הויז'ואל שלנו.

הנה כמה דוגמאות:
👈🏼 מצגת סליידים "מסורתית" הנשלחת במייל או בווצאפ, כטיזר ללקוח פוטנציאלי לפני פגישה עיסקית ראשונה.
👈🏼 מצגת שנשמרה כסרטון וידאו MP4, למשל סרטון שיווקי על מוצר או שירות.
👈🏼 סלייד שנשמר כתמונה לפוסט ברשתות החברתיות או תמונה לשיווק ממומן.

 

קלות השימוש בטלפונים ניידים, זמינותם וריבוי האפליקציות שעושות לנו את החיים הרבה יותר קלים ונוחים, מביאים אותי למחשבה שגם המצגות צריכות להיות מותאמות לפלטפורמה הזו. איזה כיף שאנחנו יכולים לתת לאנשים דרך קלה יותר לראות ולקבל מידע בטלפון נייד, מבלי שיצטרכו להזדקק ללפטופ או טאבלט.

 

היתרונות של צפיה במצגת בסמרטפון ברורים: ניידות, אפשרות לשיתוף מהיר, זמינות מיידית, חסכון בזמן, חסכון בניירת.
נוחות ♥️

כדי לאפשר את היתרונות האלה, אלו הטיפים שלי ליצירת מצגת WOW גם בסמרטפון:

הסליידים חייבים להיות ידידותיים למכשירים ניידים

קחו בחשבון שתצורת הצגת הסליידים יכולה להשתנות בהתאם לסוג הטלפון או הטאבלט שבו משתמשים. יש מכשירים למשל, שברירת המחדל לתצוגת סליידים היא לאורך ובאחרים היא לרוחב.
מאחר שאין לנו שליטה באיזה מכשיר ייצפו במצגת, אם רוצים שהשקף יוצג בדיוק כמו שאנחנו רוצים (למשל להימנע מגלישת טקסט או שאלמנטים לא יזוזו על השקף), ניתן לשמור את השקף כתמונה שמקבעת את האלמנטים ולא להציג אותו בפורמט "פתוח". באותו אופן, ניתן לשקול משלוח קובץ PDF.

 

מספר השקפים לא יותר מ- 3 תנועות גלילה כלפי מטה

בדיוק כמו במצגת שמוקרנת באולם, חדר ישיבות או בזום, כשאנחנו רוצים לשמור את הקהל מעורב ועירני, עלינו לתכנן מצגת שמספר השקפים שלה יהיה סביר ביחס למשך הזמן שיש לנו. לא להעמיס מיליון שקפים, לא להעמיס טקסטים.
גם במצגת שאנחנו שולחים למישהו במייל או בווצאפ, אנחנו צריכים לחשוב על אותם קוים מנחים. ממה שאני רואה בפועל וחגם קוראת קצת מחקרים בנושא, 3 תנועות גלילה כלפי מטה, זה "משך הזמן" שייקח למישהו להחליט אם זה מעניין אותו או לא.

 

הכותרת של כל שקף חייבת לתת את המסר באופן מיידי וממוקד

בגלל שהשטח בסמרטפון קטן בהרבה מהשטח של שקף שמוקרן על מסך גדול, המסר חייב לעבור בצורה קצרה תוך שברירי שניות. כמובן שמומלץ (מאוד) להשתמש במשפטים קצרים ככל הניתן.

 

להשתמש בפונטים מספיק גדולים וברורים לצפיה גם מסמרטפון

לדוגמא, להימנע מפונטים שהאותיות שלהם דקות מדי, או חלולות.
בנוסף, אני מאוד ממליצה לבדוק את תצוגת הצבעים והקונטרסט בסמרטפון כבר במהלך העבודה (הרבה לפני שמסיימים את הכנת המצגת), כי צבעים שנראים סבבה בלפטופ, ניראים לפעמים הרבה פחות טוב בסמרטפון.

 

להשתמש בשפה עיצובית אחידה והדוקה במיוחד

נניח שאני מעבירה הרצאה באולם ויש לי 30 שקפים, שכולם בשפה עיצובית אחידה. אבל מה, פה ושם יש שקף ש"זלג" מהשפה העיצובית, בגלל "אילוצי" צבעים של תמונה או גרף. זה לא יהיה מאוד בולט, כי זה שקף אחד מתוך 30.
במצגת שאנחנו שולחים בסמרטפון, בשל אופי הצפיה המהירה בתנועת גלילה (למעלה-למטה או ימינה-שמאלה), שקפים שהם לא בול בשפה העיצובית, ייבלטו מיד.
אם זה מכוון כי זו הדרך שלנו להדגיש מסר מסויים, אז סבבה. אבל אם לא, כדאי לעבור שוב על כל השקפים ולדייק את השקפים הרלוונטים.

 

חלק מהאנשים צופים בסמרטפון לאורך וחלק לרוחב

ואנחנו צריכים לקחת את זה בחשבון בתכנון המצגת וגם בזמן הבדיקה שלה בסיום הכנתה. לבדוק איך השקפים ניראים כשהטלפון לאורך ואיך זה נראה כשהטלפון לרוחב.

בהצלחה,

גלית 🌷