ONE PAGER כתוב היטב ומעוצב באופן מקצועי ומדוייק, הוא כרטיס הכניסה של מיזמי סטרטאפ להשיג תשומת לב של משקיעים ולגייס כסף. הרבה כסף.

לא לכתוב אותו נכון ולהמעיט בחשיבות העיצוב, זה ממש לירות לעצמנו ברגל. משקיע שיקבל תקציר חובבני, סביר שיזרוק אותו הצידה והמיזם אולי איבד את הסיכוי הטוב שיכול היה להיות לו.

חבל להיכשל בגלל שלא הצלחנו להשיג את הפגישה.

 

מה זה ONE PAGER?

ONE PAGER (או בשמו העברי תקציר מנהלים או דף מוצר), הוא מסמך המציג בצורה תמציתית את המידע הרלוונטי אודות סטרטאפ בשלביו הראשונים ואמור לשכנע את המשקיעים ואנשי קרן ההון סיכון שמדובר ברעיון פוטנציאלי להפוך לסטארטאפ מרוויח ומוצלח.

המטרה של ONE PAGER היא להשיג פגישה עם המשקיעים הפוטנציאלים.

 

מה אורכו של ה- ONE PAGER?

כשמו כן הוא- דף אחד (בד"כ A4). חשוב מאוד להקפיד לא לחרוג.

 

למה חשוב להשקיע בהכנת ONE PAGER?

 

הזמן שעומד לרשותנו קצר

מקורות שונים מדברים על יזמים שמקדישים לא יותר מ- 5 דקות לקריאת תקציר מנהלים.

מאחר שבעידן הנוכחי לרוב האנשים אין זמן לקרוא מסמך ארוך (למשל תוכנית עיסקית 30 עמודים), הכנת ONE PAGER תשפר את הסיכוי שהם בכלל יקראו אותו.

 

המסר צריך להיות קצר ומדוייק

תארו לעצמכם סיטואציה שהוזמנתם לכנס, עכשיו שלב המינגלינג. אתם מזהים בקהל את משקיע החלומות לסטרטאפ שלכם וניגשים לדבר איתו. לא יעלה על דעתכם שהוא יקשיב לכם יותר מדקה-שתיים, נכון? אז מה אומרים בזמן כזה קצר שיעביר בול את המסר?

באותו אופן, מבנה ה- ONE PAGER מותאם לקריאת המידע בזמן קצר ע"י משקיעים פוטנציאלים והוא אמור לתת מענה לכל השאלות העיקריות שיכולות להיות להם.

תקציר ממוקד וקצר מראה שאתם מבינים על מה אתם מדברים ולאן כל זה הולך.

 

לעיצוב המקצועי יש תפקיד מכריע

יש חשיבות עצומה לרושם הראשוני ולניראות התצוגה. כאשר המטרה היא לצוד את תשומת הלב של המשקיעים, חייבים להשקיע בעיצוב מושך.

העיצוב צריך להיות עיסקי ומכובד, קל לקריאה ולהבנה, מחולק למקטעים ברורים ונעימים לעין. הטקסט צריך להיות קצר, ברור ומעביר את המסר המדוייק.

 

על מנת להגדיל את הסיכויים לקבל את הקשב של המשקיע פוטנציאלי לסטרטאפ שלכם, שלפעמים מקבל מספר פניות ביום, מומלץ מאוד לצרף תקציר מנהלים למייל ההיכרות. תקציר זה ישמש גם בסיס טוב לשיחת טלפון ראשונה שלכם איתו.

תפקידו העיקרי של תקציר המנהלים הוא ליצור ענין והנעה של המשקיע לרצות להכיר טוב יותר את המיזם ולקבוע איתו פגישה.

קריאת תקציר המנהלים צריכה לתת למשקיע תשובה חיובית לשאלות הבאות: האם יש בעיה אמיתית? האם יש צורך אמיתי לפתרון המוצע? האם יש גודל שוק מספק? האם יש למיזם יתרון תחרותי? האם המיזם יהיה רווחי? האם הצוות יכול להוציא את התוכניות אל הפועל?

 

מה הנושאים ש- ONE PAGER צריך לכלול?

תיאור המיזם בשורה אחת

מה בדיוק המיזם שלך עושה, במה הוא עוסק. תיאור המיזם חייב להיות משפט מתמצת אחד ואפקטיבי, למשל: "גרפיקס- עיצוב מצגות עיסקיות עבור חברות וסטרטאפים", או: "גרפיקס מסייעת לחברות סטרטאפ לגייס משקיעים, באמצעות יצירת מצגות עסקיות מקצועיות, מושכות ואפקטיביות ותקצירי מנהלים ONE PAGER, המותאמים למוצר ולדרישות הלקוח.

 

הבעיה

בתיאור הבעיה שאותה המיזם מתכוון לפתור, יש להשתמש במספרים אמינים ומתוקפים, כדי להמחיש למשקיע הפוטנציאלי את חשיבותו.

 

הפתרון

חשוב לזכור שבד"כ המשקיע הפוטנציאלי לא בא עם ידע מקדים על המיזם שלכם ולפעמים הוא גם לא מכיר את עולם התוכן כמוכם. לכן חשוב לתאר את המוצר או השירות בצורה פשוטה, עניינית וברורה להבנה.

כדאי להתמקד באופן שבו המיזם פותר את הבעיה שתיארנו קודם לכן.

 

השוק וקהל המטרה

בתיאור השוק חשוב להתייחס גם לדברים הבאים:

הלקוחות – מהם הנתונים הדמוגרפיים שלהם, צרכים ומניעים לפעולה, ואולי אפילו פרופיל מפורט של לקוח פוטנציאלי.

גודל השוק במונחים כספיים, במטבע הרלוונטי למשקיע.

קצב צמיחה של שוק היעד- האם הוא נמצא בצמיחה בשנים האחרונות? באיזה קצב? האם ניתן לצפות להמשך הצמיחה?

 

היתרון התחרותי

חשוב מאוד לענות על השאלה מה יגרום למיזם להביא ערך ייחודי ללקוח? מדוע המיזם הזה יותר טוב מהמתחרים?

אם למשל רשמתם פטנט, אתם משתמשים בטכנולוגיה ייחודית, או שהמוצר כבר פעיל בקהילה של משתמשים, כל אלו הם יתרונות תחרותיים שחשוב מאוד לציין.

 

אבני הדרך של המיזם

חלוקה הגיונית וכרונולוגית של שלבי המיזם והגדרת יעדי המכירות האסטרטגים יכולה להראות למשקיע שהמיזם מנוהל, יש מתווה ברור של מה עשינו עד עכשיו ולאן ממשיכים. בנוסף, השלבים הכרונולוגים נותנים למשקיע אפשרות לעקוב אחר ההתקדמות.

 

הסכום המבוקש לגיוס

כמה כסף מבקשים לגייס, לאיזו תקופה הוא נדרש ומה בדיוק מתכננים לעשות איתו?

ניתן להשתמש בגרף מסוג פאי, שימחיש כל חלק של השימוש, למשל: פיתוח, שיווק, קמפיינים, משכורות וכו'.

מומלץ להשתמש במספרים מעוגלים לאלפים ולא למאות, כדי להראות שהתוכנית אמיתית ומעמיקה ולא זרקנו "סתם" מספרים באוויר.

 

צוות המייסדים

כמו הרבה דברים אחרים בחיים, גם המיזם הוא בסופו של דבר סיפור של אנשים. אנשים מהתחלה ועד הסוף, משלב החזון ועד השקת המוצר בפועל. לכן יש חשיבות גדולה להציג את הצוות שעושה את כל היופי הזה.

ניתן להציג כל איש בצוות בקצרה (משפט-שניים), מה התפקיד והאם יש לו נסיון רלוונטי.

 

המודל העסקי של המיזם

השאלה היא איך אתם מתכננים להרוויח, מהם מקורות ההכנסה של המיזם.

מומלץ להתייחס גם לערוצי ההפצה העתידיים של המיזם ולרווח הגולמי. אם המיזם נמצא בשלב ראשוני ואין עדיין נתונים בטוחים, אפשר לציין טווח הגיוני, ולהסתמך על סקרי שוק לדוגמא.

 

אסטרטגיה שיווקית

איך הלקוחות יגיעו? איך הם ייחשפו למיזם ולשירות? איך נייצר בסיס לקוחות יציב, ואיך נגדיל אותו ונגיע לקהל רחב ככל האפשר? מהם הערוצים בהם נפעל, ובאיזה שלב במחזור חיי הסטרטאפ? מהי עלות רכישת לקוח חדש בכל ערוץ? לכמה לקוחות נצפה בכל ערוץ?

 

גם ה- ONE PAGER בדומה למצגת עיסקית, הוא מסמך שמצריך חשיבה ותכנון, על מנת להציג את המיזם בצורה מקצועית ואטרקטיבית למשקיעים פוטנציאלים. לפעמים יש לנו רק ONE SHOT וחבל לפספס אותו.

 

להכנת ONE PAGER מקצועי ומעוצב ויצירת קשר לחצו כאן.

בהצלחה לכל הסטרטאפים!!!

גלית