פתיחת הפרזנטציה ושקף הפתיחה במצגת הוא זמן החסד של המרצה. הזמן שבו הקהל מחליט אם זה מעניין או לא, מקצועי או לא, האם הוא נשאר להקשיב או גולש בטלפון למשל. מה שנקרא "אין תחליף לרושם ראשוני".

מטרת שקף הפתיחה למשוך את תשומת הלב של הקהל להקשיב לנו. יותר קשה "לגייס" קהל אחרי פתיחה צולעת, מאשר אחרי פתיחה שהיא "בול בפוני" והקשב של הקהל איתנו.

שקף הפתיחה מאפשר למרצה לשבור את הקרח עם הקהל. קצת סמול-טוק, קצת הומור ורק לאחר מכן לצלול למצגת עצמה.

הרבה אנשים נוטים להתחיל את הפרזנטציה ככה:
"שלום, שמי גלית מילוא והיום נדבר על איך בונים מצגת".

אם ההתחלה שלכם כזאת, סביר להניח שהרגתם את הקהל משעמום כבר בהתחלה.

 

מחקרים מראים שבגלל שאנחנו חיים בתקופה שבה כולנו חשופים לכל כך הרבה מידע בכל הרשתות החברתיות, הפצצת פרסומות והסחות דעת, רמת הקשב של הקהל יורדת כבר אחרי 12 שניות.

12 שניות בום !!!!

זה מדהים בעיני.

זה אומר שהרושם הראשוני של השקף הראשון חייב להיות קליל, מסקרן, מעניין, מעורר שאלות, מדבר אל הקהל, כל התשובות נכונות !!!
חתיכת אתגר !!

איך עושים את זה?

הנה כמה טיפים שיכולים לעזור:

1. בסיום הכנת המצגת, חוזרים לשקף הפתיחה ובוחנים האם הטקסט והתמונה שלו מעייפים ומשעממים? או מסקרנים, שובבים, מתחכמים? צריך לצאת קצת מהקופסא כדי לחשוב על משהו מקורי, שייחד את המצגת.

2. להשתמש באסוציאציות כדי ליצור שקף פתיחה מסקרן, גם לטקסט וגם לתמונה. אפשר להמריא עם האסוציאציות עד איפה שלדעתכם הקהל יוכל להגיע איתכם ולהבין את ההסבר שלכם. חשוב שלא תתנשאו מעל הקהל וגם אל תסתבכו עם הסברים ארוכים למה התכוונתם. ההסבר צריך להיות קצר וקולע כדי שיבינו את הקטצ'.

3. גם אם אתם מריצים את אותה הרצאה לקהלים שונים, יתכן ששקף הפתיחה יהיה שונה לכל קהל, כדי לאפשר מקסימום חיבור כבר בהתחלה. לדבר על משהו קרוב לליבו של הקהל, אולי יש איזשהו נושא "חם" ועכשווי מבחינת הקהל, שתוכלו לשלב בשקף הפתיחה שלכם וייצור לכם איתו "קליק" כבר מתחילת הפרזנטציה.

4. שימוש בסרטון (לא ארוך מדי), וידאו או ויזואל מיוחד, מעורר שאלות עוד לפני שהתחלתם לדבר. אנשים נכנסים לחדר/ לאולם וברקע כבר רץ משהו. וואו…זה מעניין.

שווה להשקיע עוד כמה דקות בקריאייטיב ובויזואל של שקף הפתיחה- טקסט בול בפוני ותמונה לפנים. יש לזה אימפקט ענק על מי שבא לשמוע אתכם.

טיפים נוספים על תכנון מצגת תוכלו למצוא פה, ומהם הטרנדים החמים בעיצוב מצגות פה.